Вхід


Вы можете восстановить пароль либо зарегистрироваться если еще не проходили регистрацию.
Або увійдіть через
Нас уже:
1
8
1
8
2

Онлайн журнал для мам

Ранній розвиток дитини. Метод Марії Монтесорі


Головна відмінність методу Марії Монтесорі від інших методик раннього розвитку дітей полягає у тому, що дитині не тільки надається можливість розвиватися самостійно, але і створюється для цього спеціальне середовище.
 
Марія Монтесорі стверджувала, що в дитині від народження закладені потужні внутрішні творчі сили, які націлені на її розвиток і, власне, на побудову особистості. Тому основний принцип методу – це неначе підштовхнути дитину до самовиховання, самонавчання та саморозвитку. Для цього створюються спеціальні монтесорі-класи, в яких організовується певне середовище існування для малюка. Спеціально навчені цій методиці монтесорі-вчителі спостерігають за діями дитини і, якщо вона забажає, обов'язково повинні надати їй допомогу.
 
Метод Монтесорі складається з трьох основних частин: дитина, навколишнє середовище, вчитель.
 

ДИТИНА

Підхід до дітей ґрунтується на наступному постулаті: кожна дитина, як і кожна людина, унікальна. Тому будь-який малюк розглядається з самого народження як єдина і неповторна особистість.
 
Ставлення до дитини формується на базі знання і розуміння особливих чутливих або сенситивних періодів розвитку, які в дорослому стані вже ніколи не повторяться (про них ішлося в попередніх статтях). Існує думка, що якщо не скористатися такими можливостями, то діти можуть втратити інтерес до будь-яких побутових або соціальних моментів на все життя, а «недопрацювання» в ці періоди можуть проявитися у найнесподіваніших і, можливо, навіть неприємних формах уже після шести років.
 
Для дітей 1,5–3 і 4–6 років існує окрема вікова програма. У кожній групі навколо дітей створюється певне середовище, яке сприяє розвитку навичок, пов'язаних з найбільш чутливими періодами сприйняття світу.
 
Сповідуючи девіз методу Монтесорі «допоможи мені зробити це самому», дитина вчиться в основному самостійно за допомогою спеціально розроблених монтесорі-матеріалів, у яких закладена можливість самоконтролю. Дитина сама бачить свої помилки, і дорослому не потрібно вказувати на них. Роль учителя полягає не в навчанні, а лише в скеровуванні самостійної діяльності дитини.
 

ДОВКІЛЛЯ

Величезне значення для реалізації методу Монтесорі мають дидактичні монтесорі-матеріали. У ролі розвиваючих ігор виступають навчальні посібники, виготовлені лише з натуральних матеріалів. Їх дизайн не змінювався з дня створення – уже майже 100 років. Усі матеріали виготовляються дуже якісно, а для виготовлення дерев’яних матеріалів використовуються цінні породи дерева.

Зони монтесорі-класу

• Зона практичного життя. Тут дитина вчиться самостійно одягатися, пересипати і переливати, мити і чистити.
 
• Зона сенсорного виховання дітей раннього віку націлена на вивчення навколишнього світу (розрізняти висоту, довжину, вагу, колір та інші властивості предметів).
 
• Зона розумового розвитку дитини ділиться на мовну, географічну, математичну, природничо-наукову.
 
• Зона розвитку рівноваги і координації рухів. Тут рухові вправи виконуються в основному на лінії. В монтесорі-класах на килимі або на підлозі намальована лінія шириною 2-3 см у вигляді кола або овалу діаметром не менше 4 м. Ця лінія використовується як для фізичних вправ з утримання рівноваги і координації рухів, так і для розвитку уваги.
У класах дитина сама вибирає зону і конкретний монтесорі-матеріал, з яким хоче працювати. Вона може працювати сама або з іншими дітьми, зазвичай цей вибір вона теж робить самостійно. Важливо, щоб дитина працювала у власному темпі. У методі Монтесорі немає змагання, є взаємодопомога і взаємопідтримка, тому формуються різновікові класи (відповідно до вікових програм), у яких старші допомагають молодшим.
 

УЧИТЕЛЬ

Роль учителя полягає не стільки в навчанні, скільки в допомозі самостійній діяльності дитини. Він допомагає дитині організувати діяльність і піти своїм унікальним шляхом, щоб повністю реалізувати свій потенціал. Монтесорі-вчитель втручається в діяльність дитини тільки тоді, коли це необхідно, або коли дитина про це попросить. Усі монтесорі-вчителі мають сертифікати, які підтверджують їх уміння працювати з дітьми за цією методикою.
 
Метод Марії Монтесорі, втім, як будь-який інший метод раннього розвитку дитини, має на увазі, що у своєму ставленні до малюка батьки повністю підтримують і дотримуються філософії даного методу. Інакше досягти бажаного результату буде вкрай важко.
 
Автор Тетяна Русяєва

 
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі. Ви можете зареєструватись, увійти на сайт вгорі, або увійти за допомогою соціальних мереж:

Войти через loginza

Коментарі

До даної статті поки немає коментарів. Станьте першим!